ETKİNLİK
Evrenin Keşfi
Evrenin Keşfi

 

ATÖLYE PROGRAMLARI

1. Atölye Adı: Asteroid Neye Benzer?

Yaş: 7+

Yer: Konya Bilim Merkezi

Açıklama: Asteroitler, Güneş etrafında kendi yörüngelerinde dolanan, gezegenlerden çok daha küçük, kaya ve metalden oluşan gök cisimleridir. Yaklaşık 4.6 milyar yıl önce, Güneş Sistemi'nin oluşumu sırasında ortaya çıkmışlardır. Bu asteroitlerden on binlercesi, Mars ve Jüpiter gezegenleri arasında yer alan "Asteroit Kuşağı" adı verilen bölgede bulunur. Bazı asteroitler Dünya'ya yakın geçişler yapar ve bunlara "Dünya'ya Yakın Nesneler" denir.

 

2. Atölye Adı: Köpük Roket

Yaş: 9+

Yer: Konya Bilim Merkezi

Açıklama: Köpük roket balistik olarak uçar. Tüm itme kuvvetini elastik lastik bant tarafından üretilen kuvvetten alır. Lastik bant gerilir. Roket serbest bırakıldığında, lastik bant hızla orijinal uzunluğuna geri döner ve bu süreçte köpük roketi fırlatır. Teknik olarak, köpük roket sadece görünüşte bir rokettir. Gerçek roketlerin itme kuvveti tipik olarak birkaç saniye veya dakika devam eder ve itici gazlar tükenene kadar sürekli hızlanmaya neden olur. Bir köpük roketin fırlatılması, Newton'un üçüncü hareket yasasının iyi bir göstergesidir. Lastik bandın büzülmesi, fırlatıcıya zıt ve eşit bir kuvvet uygularken roketi ileri doğru iten bir hareket kuvveti üretir.

 

3. Atölye Adı: Jeolojik Kıvrımlar

Yaş: 12+

Yer: Konya Bilim Merkezi

Açıklama: Bu etkinlikte, öğrenciler oyun hamuru kullanarak Dünya'nın kabuğunun üç boyutlu modellerini yapacaklar. Bu modeller sayesinde, Dünya'nın kabuğunun yer altındaki hareketler nedeniyle nasıl büküldüğünü ve kırıldığını gözlemleyebilecekler. Bu tür oluşumlar doğada da bulunur ve jeologlara Dünya'nın geçmişte nasıl şekillendiği ve değiştiği hakkında bilgiler verir.

 

4. Atölye Adı: Uzayda Haberleşme

Yaş: 9+

Yer: Konya Bilim Merkezi

Açıklama: Bu aktivitede öğrenciler, radyo sinyalleri gönderip alabilen bir sistem oluşturmak için kodlama bilgilerini kullanırlar. Öğrenciler daha sonra diğer öğrenciler tarafından kodu çözülebilecek bir mesajı sinyale kodlar.

5. Atölye Adı: Uzay Tozları

Yaş: 5+

Yer: Konya Bilim Merkezi
Açıklama: Uzayda, yıldızlar gibi parlayan, rengârenk bulutlara ne dersin? İşte bunlara "gezenimsi bulutsu" deniyor. Aslında bunlar, yıldızların ömrünün sonlarına doğru oluşturduğu harika şekiller. Yıldızlar yaşlandıkça, tıpkı bizler gibi değişirler. Bazıları şişer ve dış kısımlarını uzaya püskürtürler. Bu püsküren gazlar ve tozlar, uzayda adeta birer sanat eseri gibi şekiller oluşturur. İşte bu şekillere "gezenimsi bulutsu" diyoruz. Bu bulutsuların renkleri de birbirinden farklıdır. Kırmızı, mavi, yeşil... Tıpkı bir ressamın fırçasından çıkmış gibi! Bu renkler, bulutsunun içindeki gazların türüne göre değişir. Mesela, hidrojen gazı kırmızı, oksijen gazı yeşil renk verir.

Telif Hakkı © 2024 Tüm Hakları Saklıdır
kultursanatkonya.com’un tasarım ve yazılımsal içeriği Entegre Yazılım ve zOOm tarafından hazırlanmıştır.